Faktury pro forma: Co to jest i kiedy warto je stosować?

Faktury pro forma to często spotykany dokument w świecie biznesu, jednak nie zawsze wiemy, kiedy i dlaczego warto ich używać. Warto zrozumieć, czym dokładnie są faktury pro forma i jak mogą być pomocne w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Czym są faktury pro forma?

Faktura pro forma to rodzaj dokumentu wystawianego przez sprzedawcę przed dokonaniem transakcji handlowej. Nie ma ona charakteru księgowego i nie jest traktowana jako zobowiązanie do zapłaty. Zamiast tego, służy jako potwierdzenie warunków sprzedaży, takich jak cena, ilość, terminy płatności itp. Faktury pro forma mogą być stosowane w różnych sytuacjach, zarówno w handlu krajowym, jak i międzynarodowym.

Kiedy warto stosować faktury pro forma?

Istnieje kilka sytuacji, w których warto sięgnąć po fakturę pro forma:

1. Przed dokonaniem transakcji handlowej

Gdy klient prosi o wstępne potwierdzenie warunków sprzedaży, faktura pro forma może posłużyć jako tego rodzaju dokument. Dzięki niej klient może zapoznać się z warunkami transakcji przed jej finalizacją.

2. W przypadku eksportu

W handlu międzynarodowym faktury pro forma są często wykorzystywane do celów celnych i ubezpieczeniowych. Są one przydatne zarówno dla eksportera, jak i importera, umożliwiając określenie warunków dostawy i płatności przed wysłaniem towaru.

3. Do uzyskania zaliczki

Jeśli sprzedawca wymaga wpłaty zaliczki przed realizacją zamówienia, faktura pro forma może posłużyć jako podstawa do jej wystawienia. Dzięki niej klient może zobaczyć, jakie warunki obowiązują i na jakiej podstawie jest pobierana zaliczka.

4. W przypadku braku możliwości wystawienia faktury VAT

Czasami, z różnych przyczyn, sprzedawca może nie być w stanie wystawić pełnoprawnej faktury VAT. W takiej sytuacji faktura pro forma może być alternatywnym rozwiązaniem, umożliwiającym uregulowanie warunków transakcji.

Podsumowanie

Faktury pro forma są ważnym narzędziem w działalności gospodarczej, pozwalającym na klarowne określenie warunków handlowych przed dokonaniem transakcji. Ich stosowanie może być korzystne zarówno dla sprzedawcy, jak i dla kupującego, minimalizując ryzyko nieporozumień i niejasności. Dlatego warto mieć świadomość, kiedy i w jakich sytuacjach warto sięgać po fakturę pro forma.

Pamiętajmy jednak, że faktura pro forma nie ma charakteru księgowego i nie może być traktowana jako dokument do celów rozliczeniowych. Jest to jedynie potwierdzenie warunków transakcji, które może ułatwić proces sprzedaży i zakupu.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl