Wiedza

Biżuteria Anglii królewskiej

Biżuteria Anglii królewskiej

Drogocenna biżuteria od wieków jest wpisana w historię monarchii.Symbole władzy we wszystkich monarchiach stanowić miały o przepychu i dobrobycie w państwie. Jednakże to nie wyłącznie podstawowe insygnium monarchii są najbardziej kosztowne.

Królowie wiecznie kochali bogactwo i otaczali się ładną biżuterią. Przede wszystkim monarchia angielska, która dotąd trwa zebrała potężne kolekcje cennych oraz unikatowych klejnotów. Ostatnimi czasy dość wiele mówi się o biżuterii angielskiej familii w kwestii spadku zmarłej w ostatnim czasie Elżbiety II. Bez liku drogocennych tiar, broszek, naszyjników stanowi dziedzictwo, króre jest wręczane w rodzinie Windsorów od pokoleń. Istnieją również unikalne klejnoty kupione nieformalnie przez monarchów, w tym naturalnie przez napomkniętą królową Elżbietę II, która nie skrywała się ze swoją pasją do cennej biżuterii. Co zatem z na pewno znajduje mieści się w skarbcu Royal Family? Jakie klejnoty stały się ulubieńcami brytyjskich władców?

Jak wiadomo, zawartość skarbca królowej Elżbiety II była kolosalna. Monarchini wiele drogocennych egzemplarzy zdobywała na swój prywatny użytek. Uwielbiała broszki, w Skarbcu mieści się gigantyczny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju Elżbiety II. Jej ponoć najbardziej znaną nieoficjalną biżuterią był sznur pereł, dający się zauważyć na bardzo wielu relacjach fotograficznych z mniej galowych wydarzeń. Ale prawdopodobnienajwięcej emocji wywierały tiary. Są nimi kosztowności, jakie mamy możliwość oglądać jedynie w czasie najistotniejszych królewskich spotkań. Tiary są symbolem wszystkich wytwornych i eleganckich pań należących do rodziny królewskiej. Sporo z tych najcenniejszych należała do królowej, z pewnością pozostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, iż tiary to wartościowy dodatek w biżuterii, który był nader ochoczo wypożyczany ze skarbca królowej na życzenie innych dam. Wśród tych cennych klejnotów warto przywołać tiarę Cartier Halo, sformowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton podzcas swojego ślubu z księciem Williamem. Urocza platynowana tiara z diamentami Diamond Bandeau utworzona w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na jej ślub z księciem Harrym. Ukochaną natomiast tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, dlatego diadem zwykle tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To pewnie w największym stopniu rozpoznawalna tiara, albowiem można ją zobaczyć na angielskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma także długą historię, noszona przez niemało dam z rodziny królewskiej, także księżnej Diany. Natomiast niepowtarzalna tiara Greville Emerald Kokoshnik rzadko była demonstrowana, jednak jak zaprezentowała ją księżniczki Eugenie z Yorku nikt nie mógł oderwać oczu od tiary wysadzanej szmaragdami. Birmańska rubinowa tiara została zamówiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. po wielokroć nosi ogromną tiarę Delhi Durbar, zbudowaną ze złota i platyny. Przepiękna ozdoba ma załączona liry, zwoje i festony. Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, była ulubioną ozdobą królowej Marii z Teck, Tiarę wykreowano z ogromnej liczby diamentów i szafirów, dziś ma status tiary nienoszonej. Również zachwycająca Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, sporządzona z ponad sześciuset pięćdziesięciu. Natomiast diadem stanowy Króla Jerzego IV może być wyłącznie zakładany przez monarchinie. Od czasu jej stworzenia używały go dotychczas Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Nie ulega wątpliwości fundamentalnymi klejnotami Royal Family są emblematy zwane klejnotami Wielkiej Brytanii. To historycznie najstarszy i najbardziej drogocenny pełny zbiór regialiów na świecie. Podstawowym elementem jest korona św. Edwarda, wysadzana diamentami, rubinami i szafirami. Całkowity zestaw królewskich klejnotów koronnych zawiera 23 578 kamieni szlachetnych, w tym słynny diament Cullinan ważący 530 karatów wmontowany w berle monarchy. Na insygniach znajdują się też herby heraldyczne i godła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda nakłana się jedynie podczas koronacji władcy, na innych znaczących uroczystościach używana jest już delikatna korona zastępcza. Dla każdej małżonki króla od 1831 r tworzy się odrębną koronę. Do kolekcji królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się również rzeczy. Są to między innymi pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, trąbki oraz inne precjoza złączone z rozmaitymi okazjami królewskimi. Bez mała wszystkie klejnoty Royal Family można na co dzień oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl