Inne

Jak przewidzieć wiosenne porządki?

Jak przewidzieć wiosenne porządki?

Kiedy zbliża się wiosna, codziennie świat staje się bardziej dynamiczny i barwny. Choć dni są w dalszym ciągu chłodne, a noc zakrywa ziemię szronem, to mimo to silne, lśniące promienie słońca, obrzękłe pąki roślin i głośne klucze powracających żurawi napawają nas dużym optymizmem. Wstępuje w nas niezgłębiona ochota do zmian, do czynienia. Na wiosnę nieraz rozpoczynamy nowe diety, modyfikujemy nawyki lub fryzurę. Ale dla wielu kres zimy to pora na uskutecznienie wiosennych porządków. Potrzebujemy całkowicie zaprowadzić porządek i odnowić przestrzeń naokoło siebie, pozbyć się zbytecznych rzeczy, które uzbieraliśmy w minionym czasie i posegregować garderobę.

Wiosna sprawia, że czujemy się bardzo zachęceni do działania, pokazujemy nowe pokłady żywiołowości, ale czasami własny entuzjazm jest tak wielki, że czynimy przesadnie spontanicznie. Wówczas nasze wiosenne porządki są przypadkowe i powierzchowne. Dlatego tak niezwykle istotne jest zaplanowanie kolejności działań, przemyślenie, co możemy zdołamy zrobić od razu, co potrzebuje przeznaczenia większego czasu i werwy. Ruszmy jednakże od rutynowego przeglądu potrzebnych narzędzi do pracy. Bez wątpienia powinniśmy mieć gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do właściwych powierzchni, szczególnie jest to znaczące, jeżeli planujemy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Bezsprzecznie należy poczynić zapas płynów i detergentów, za sprawą których wyczyścimy dom na błysk. Pomyśl jednakże, czy ostatecznie nie poprawniej definitywnie przerzucić się na eko czyszczenie i nie wybrać np. sody, octu lub preparatów ekologicznych? Powinniśmy też stwierdzić, czy posiadamy rezerwa wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeśli pragniemy np. posegregować odzież i zbyteczne rzeczy oddać na kwestę.

Porządkowanie stale rozpoczynaj „od góry”. Odkurzaczem czy też szczotką pościągaj kurz, czy pajęczyny z sufitów, wytrzyj kurze z wysokiej zabudowy jak również wyczyść żyrandole i lampy. Następnie przetrzyj futryny od drzwi. Kuchnię i łazienkę wskazane jest porządkować na bieżąco, bowiem te dwa pomieszczenia mają nader ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Lecz jeżeli dawno nie sprzątałeś szczytów szafek kuchennych, nie pucowałeś okapu lub nie pucowałeś fug i kafelków, dzisiaj jest właśnie najlepszy na to moment. Płytki najlepiej jest zmywać preparatem z octem, ażeby usuwać osady z kamienia i mydła. Jeżeli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je także wewnątrz. Zalegające paprochy, pozostałości artykułów spożywczych lub po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i doskonałym otoczeniem do namnażania się rozmaitych insektów. Powinno się zatem dogłębnie porządkować wszelkie zakamarki w szafkach.

Później pora na okna. Zaplanuj sobie mycie okien na etapy. Rozsądniej poświęcić trochę więcej czasu, aby starannie wypolerować szyby, żeby nie było żadnych smug. Jeżeli chcemy w jeden dzień niestarannie poprzecierać okna, uzyskamy nędzny rezultat, który bardzo dobrze będzie dostrzegalny w promieniach słonecznych. Razem z myciem okien możemy również zająć się lustrami i innymi powierzchniami szklanymi w mieszkaniu np. w witrynach. W tym samym czasie powinniśmy postarać się o czystość żaluzji, czy rolet jak również o odświeżenie firanek oraz zasłon. Nie zapomnijmy o kaloryferach, w których nader gromadzi się kurz.

Przyszedł pora na porządkowanie rzeczy i porządkowanie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania i buty i zająć się selekcją garderoby. Z zdecydowanie odnajdzie się coś, co przestało nam się podobać czy pasować. Nie powinno się trzymać w domu nieużywanych ubrań, popsutej biżuterii, popsutych pasków, bądź dziurawych rajstop. Niech wiosna będzie właściwą sposobnością na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których podstawowym zadaniem jest po prostu leżenie i zbieranie kurzu. Jak posprzątamy kompletnie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że posiadamy zatrzęsienie miejsca do tego, aby pozostałe rzeczy były złożone prosto i przyzwoicie. Niechybnie najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, trzeba jednak odwagi i rozsądku rodzica, żeby pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom na ogół trudno jest podjąć taką decyzję, wobec tego jeśli rodzic zauważa, że zabawka już straciła na atrakcyjności, sam musi postanowić o jej wyrzuceniu. Można powiedzieć dziecku, iż wskazane jest podzielić się tą zabawką z tymi, które nie mają ich wcale.

Jeżeli jest to możliwe wskazane jest zaopatrzyć się w organizery do szafek bądź pudełka. Rzeczy posegregowane i powkładane do oddzielnych pojemników są łatwo dostępne, a jednocześnie łatwo jest trzymać w nich porządek.

Na zakończenie pora na podłogi. Jeśli posiadasz grube dywany, rozważ ich wytrzepaniu jak również wypraniu. Może się tym zająć specjalna firma. Przy myciu podłóg pamiętaj o listwach przypodłogowych, na których również zbiera się kurz. Wskazane jest również uprzątnąć pod masywnymi sprzętami, należy je przestawić, by porządnie wypolerować z trudem osiągalne rejony.

Wydaje się, iż wiosenne porządki wymagają niezwykle dużo czasu oraz wysiłku. Ale nie wskazane jest się tym odstręczać, gdyż kiedy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada orzeźwiające wiosenne powietrze, sprzątanie jest znacznie przyjemniejsze. Podstawą dla sukcesu w sprzątaniu jest stosowny planner, który będzie zawierał stopniowe etapy porządków. Jeżeli zapiszesz sobie kolejno co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Wykreślaj także z listy elementy, które już ogarnąłeś. Oszacujesz wówczas swoją pracę i będziesz mógł dać sobie tytuł bohatera wiosennych porządków.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl