Inne

Poznaj zjawiska atmosferyczna, które występują zimą

Poznaj zjawiska atmosferyczna, które występują zimą

W naturze nieprzerwanie następują przemiany. W zimie masz możliwość wychwycić szczególnie ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki to efekt przemian, jakie zachodzą w naturze. Zwróćmy uwagę na to, że zimowe zjawiska pogodowe są jednakowo cudowne, co groźne. Przypatrując się zimowym widokom powinno się wykazać się rozwagą oraz przygotować się odpowiednio do surowych warunków. Jakkolwiek warto wybrać się na wyprawę do lasu. Tutaj zima ukazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować w zimie.

I wtedy wchodzi ona cała w bieli

Opady śniegu stanowi nieustannie niezmiernie wyczekiwany znak. Śnieg pojawia się w postaci kryształowych gwiazdek z zamarzniętej wody. W powiększeniu taki śnieżny płatek jest przecudowna i misterna. Płatki śniegu mogą tworzyć gwiazdki, słupki, igiełki albo przeróżne nieregularne płytki. Nagromadzony śnieg buduje białą pokrywę, wówczas krajobraz wydaje się taki sielski i nieskazitelny. Czasami w zimie występuje się zawieja śnieżna. To zjawisko pojawia wtedy kiedy wiatr przenosi puszysty śnieg zalegający na powierzchni. Natomiast gdy są opady śniegu a także wieje silny wiatr, w takim razie występuje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są nadzwyczaj intensywne można mówić o śnieżycy, a gdy poza tym wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W ciągu tych gwałtownych zjawisk, lepiej wycieczkę do lasu zostawić na inny dzień. Niemniej jednakże podczas łagodnej śnieżycy bądź niedługo po niej wskazane jest wyruszyć do lasu. Ośnieżone drzewa wyglądają pięknie. Dodatkowo da się z łatwością zaobserwować tropy zwierząt i wsłuchiwać się w zimową ciszę.

Mroźne klimaty

Kiedy temperatura spada poniżej zera występuje przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie wyłącznie zimą, ale też po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek wiąże się z amplitudą, którą oblicza się na podstawie różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy temperatura minimalna powinna być dodatnia. To następstwo utrzymującego się ciepła w trakcie dnia i małych zmian temperatur. W sytuacji jak dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko definiuje się jako mróz. Niewielki, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie stanowi przeciwskazania do wychodzenia na dwór. Powinno się pamiętać jednak o ciepłym ubraniu i zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym. Mróz minus dwudziestu stopni Celsjusza stwarza już skrajne warunki, przed jakimi zdecydowanie jednak należy się ochraniać. Na tak ogromnym mrozie nie wolno nazbyt długo przebywać, gdyż płuca i oskrzela nie mogą właściwie pracować. Lodowate, suche powietrze, jakie gwałtownie i w ogromnej dawce przedostaje się do wewnątrz uszkadza pęcherzyki płucne a także oskrzela. Skutkiem tego są nieodwracalne zmiany, jakie prowadzą do astmy. Aczkolwiek w sytuacji, gdy występuje mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza warto odbyć żwawą przechadzkę. Podczas niskich temperatur dochodzi do innych rewelacyjnych zjawisk powiązanych z zamarzaniem wody, o czym dowiesz się z kolejnego rozdziału.

Szron i inne osady

Surowy klimat stwarza warunki do powstawania przepięknych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na nawierzchni, lecz także w atmosferze. Powstałe w ten sposób przepiękne formy zdobią świat. Szron jest osadem, który wytworzył się ze zmrożonej pary wodnej. Jeśli grunt osiągnie bardzo niską temperaturę, to występuje wówczas tzw. resublimacja, to znaczy bezpośrednia zamiana wody w lód. Szron nieraz mylimy z z szadzią. Szadź jednak tworzy się w razie zetknięcia się lodowatej kropelki wody z nawierzchnią albo z utworzoną uprzednio szadzią. W wyniku np. wolnego ściekania takiej zamarzającej wody tworzy się masywna pokrywa szadzi uformowanej z kryształków lodowych. Jeśli kropelki wody zdążą się rozprzestrzenić przed kompletnym zamarznięciem, to wtedy powstaje gołoledź. Drogowcy określają to zjawisko "szklanka", bo nawierzchnia pokryta gołoledzią jest wygładzona i bardzo śliska. Mimo że szron, szadź i gołoledź to zjawiska groźne, należałoby wybrać się do lasu. Oklejone kryształkami lodu czy szadzią rośliny wyglądają magicznie. Niestety taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt masywna, dlatego nierzadko zachodzą złamania gałęzi czy konarów. Ciężka powłoka szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To wielka i bardzo ciężka warstwa zalegająca na drzewach i krzewach. Koniecznie trzeba wobec tego rozglądać się uważnie i wymijać zakątki z wyrazistymi obciążonymi roślinami, tak aby nie doszło do wypadku. Tymczasem nadzwyczaj czarownym zjawiskiem jest pył diamentowy. To szczególne zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, chociaż niekiedy da się go dostrzec. Temperatura musi wynosić kilkadziesiąt stopni mrozu. Dochodzi w takim przypadku do wytrącania się kryształków lodu w powietrzu. Powstające słupki lodowe opadają na ziemię błyszcząc w słońcu.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl