Inne

Wielowymiarowa rola psa w procesie terapeutycznym

Dzisiejsze społeczeństwo coraz wnikliwiej kieruje atencję na wielorakie formy leczenia, żeby udoskonalić jakość egzystencji i stan umysłowy. Przykładem takich innowacyjnych procedur, otrzymującą coraz to większą wziętość, jest dogoterapia. To nadzwyczajna postać leczenia, która scala w sobie relację człowieka z psem, zapewnia rozległy zasięg korzyści dla odmiennych typów osób. Począwszy od maluchów z trudnościami w nauce po ludzi w starszym wieku, cierpiące na choroby przewlekłe, dogoterapia może być uniwersalnym narzędziem rozwijającym zdrowie umysłowe jak również uczuciowe.

Dogoterapia - dawne dzieje

Przeszłość kynoterapii dosięga dawnego państwa egipskiego, gdzie psy były wykorzystywane do pomocy w uzdrawianiu przeróżnych przypadłości. Lecz to dopiero w minionych dekadach dogoterapia uzyskała potwierdzenie w domenie nauk medycznych. Dzisiaj czworonogi są używane w terapii tak samo w ośrodkach medycznych, jak i zbiorowościach pozamedycznych.

Terapeutyczne oddziaływanie psiego towarzysza

Badania naukowe bezdyskusyjnie wskazują pozytywne skutki wynikające z interakcji z psem. Kynoterapia przynosi poprawienie stanu ducha, zmniejszenie stresu, nasilenie działalności fizycznej oraz poprawianie kompetencji społecznych. Ponadto obecność czworonoga w podczas terapii jest w stanie budzić motywację do uczestnictwa w leczeniu a także egzekwowania wytycznych rehabilitacyjnych.

Wybór psiego partnera w terapii

W trakcie dogoterapii istotne są atrybuty charakteru psa. Sympatyczne usposobienie, przyjacielskie zachowanie się, zrównoważony charakter, cierpliwość i gotowość do kooperacji z człowiekiem oznaczają decydujące czynniki. Rasy czworonogów często wybierane do roli terapeutycznej to między innymi Labrador Retriever, Border Colie a także Cavalier King Charles Spaniel.

Korzyści i ograniczenia terapii z psem

Kynoterapia ma znaczne zastosowanie w uzdrawianiu różnorodnych dolegliwości, jak na przykład zaburzenia ze spektrum autyzmu, ADHD, upośledzenie intelektualne, zaburzenia psychiczne, lub zaburzenia neurodegeneracyjne u osób w podeszłym wieku. Niemniej istnieją również przeciwwskazania, przykładowo obawa przed psami, uczulenie na sierść i ślinę psów, podatność na infekcje jak również niska odporność.

Kynoterapia, jako rehabilitacja dla wszystkich, okazuje się jeszcze bardziej wzięta i ceniona. Związek z czworonogiem, nie jedynie jako model leczenia, ale też jako przyczyna uciechy i wsparcia, sprawia, że ta odmiana kuracji staje może być realna dla każdego, który zmierza do poprawy sposobu życia oraz zdrowia umysłowego.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl