W wolnym czasie

Gadżety, po których pozostało wspomnienie

Gadżety, po których pozostało wspomnienie

Niektórzy z nas z nostalgią wspominają|całe mnóstwo przedmiotów, które raptem zniknęły z zasięgu naszych oczu. Bardzo możliwe, że nasi dziadkowie pamiętają najbardziej popularne rzeczy, jednak obecne generacje nie mają wiedzy o porzuconych wynalazkach. Można odkryć trochę przeszłości udając się do muzeum, lub na pchli targ. Można też powrócić z sentymentem do minionych epok, przeglądając ten artykuł.

Powiem ci w mgnieniu oka

Gdy w dzisiejszych czasach musimy odbyć rozmowę telefoniczną, mamy bez wątpienia na myśli skorzystanie ze smartfona. Stary telefon stacjonarny z obrotową tarczą z cyframi zniknął zupełnie z domów i biur. Pewnego razu w Muzeum Piernika w Toruniu dostrzegłem scenkę, w której dzieciaki w wieku szkolnym odgadywały użycie tego dziwnego obiektu. Ciężko było im sobie wyobrazić, że wpierw trzeba kręcić palcem tarczą, a później zaczekać na zgłoszenie się odbiorcy. Telefon stanowił narzędzie do bezpośredniej komunikacji. Telefonowało się do znajomych, rodziców mieszkających daleko. Składało się życzenia imieninowe, bądź gratulowało, wymieniało informacje, wieści. Aparat telefoniczny kiedyś stanowił zwyczajnie sprzętem do budowania wzajemnych kontaktów. Smartfon w dzisiejszych czasach to wszechstronne urządzenie. Organizuje nam życie, loguje się do instytucji, upraszcza rozwiązywanie spraw. Niemniej wypada uświadomić sobie, że rozmowy telefoniczne obecnie stały się skrótowe i lapidarne. W większości przypadków zastępuje je wiadomość tekstowa, zwana sms, emotka, lub mms.

Papier o znaczeniu muzealnym

Elektronika całkowicie opanowały nasz byt i to od nich zależy sukces dokonywanych codziennych czynności. Do tych spraw, jakie zostały wyeliminowane przez wszechstronne narzędzia stają się z wolna notatniki. Współcześnie utrwalanie tekstów dokonuje się przy użyciu urządzeń elektronicznych. Umiejętność ręcznego pisania jest niepotrzebna. W tym samym czasie papier począł osiągać nadzwyczajną zaletę. Wszak książki się słucha z nagrania audio. W zastępstwie tego szerzy się trend na użytkowanie książek w charakterze detalów w wystroju pomieszczeń. Książka powinna posiadać swoją wielkość, kolorystykę dobraną do pozostałych fragmentów wystroju. Możemy nawet kupować fałszywe książki zwane fake books, których głównej cechy nie stanowi treść, bo jej nie ma, a wzornictwo okładki. Rzecz jasna stopień czytelnictwa spada, jednak czy należy się martwić, skoro pomieszczenie zostało wspaniale zaaranżowane?. Istnieje jednak wartościowa cecha napomkniętego trendu. Do tej pory jest mnogość ludzi wybierających wersje papierowe. Notes stał się wziętym gadżetem, pomysłowym trikiem na organizację swojego życia. Powróciły kalendarze w formie bullet jurnal. Nadaje im się cechę osobistą. Aczkolwiek osoby kochające czytać wybierają książki w gustownych seriach wydawniczych, ażeby zaakcentować swój sentymentalny osąd wartości literackiej.

Wzmiankowane rzeczy, które są mniej używane nie nikną przecież w całości z naszych wspomnień. Bezspornie jest co niemiara sprzętów tak ogromnie anachronicznych, iż nie znalazłyby użytku w obecnym świecie. Chociażby powinno sięwspomnąć pralkę Franię, grzałkę do kubków, karty telefoniczne, czy kasety VHS. Istnieją jednakże przedmioty bezustannie żywe w naszej pamięci, do których powracamy wspomnieniem. Wzrasta nowy trend retro. Spostrzega się piękno wiekowych pieców kaflowych, zegarków mechanicznych, gramofonów. Powraca zainteresowanie prodiżem, saturatorem, czy starą porcelaną. Nostalgia za tym, co minęło ciągle powraca i nadaje różnorodności w naszym życiu.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl