Filatelistyczne walory

Filatelistyczne walory

Podwalina filatelistyki to kolekcjonowanie, szukanie, kolekcjonowanie. To, co zbiera filatelista, określa się mianem walorów filatelistycznych. Czemu walor? Dlatego, że każdy detal zbioru ma dla jego właściciela określoną wartość.

Bogactwo walorów filatelistycznych jest nadzwyczaj bogata. Z niektórymi natknąć możemy się prawie codziennie. Są to tak zwyczajne walory, jak listy, znaczki lub stemple pocztowe. Część z tych walorów znaleźć możemy bez mała w każdym zbiorze, poniektóre – jedynie w tych w największym stopniu wyspecjalizowanych kolekcjach. Walory te zróżnicowane są także pod względem wartości: spotykamy i te, które są bardzo niedrogie, jakże i takie, za jakie należy zapłacić fortunę.

Walory filatelistyczne dzielimy na walory półpocztowe, pocztowe jak również pozapocztowe.
Walory pocztowe są publikowane na mocy upoważnień pocztowych. Poświęcone są dla wewnętrznej lub zewnętrznej służby pocztowej w nawiązaniu z przekazywaniem listów. Są to przede wszystkim znaczki pocztowe, całostki (czyli koperty pocztowe oraz karty), stemple, nalepki polecenia.Walory półpocztowe to twory, jakie wyprodukowane zostały przez inne instytucje, lecz są stosowane w obrocie pocztowym za zgodą władz pocztowych. Są to przede wszystkim nalepki na loty specjalne, stemple pomocnicze, całostki z reprintami.
Walory pozapocztowe powstają ze względu na działalność poczty, jednakże bez jej urzędowego udziału. Mogą to być projekty znaczków, próby poligraficzne i pamiątki wydawane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne zatwierdzić za pełnowartościowe, muszą one dotrzymać kroku wielu warunkom. Nie mogą być zagięte ani poplamione. Naruszony walor filatelistyczny nie posiada praktycznie żadnej wartości.

Największym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to szczególnie z funkcji pełnionych przez ten urząd. Ongiś filateliści kolekcjonowali praktycznie wszystko, co było chociaż powiązane z aktywnością poczty jako instytucji zajmującej się dostarczaniem wysyłek. Nastawienie to uległo tymczasem ostatnio metamorfozie, zważywszy na to, że obecnie zadania poczty są coraz bardziej różnorodne.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl