W wolnym czasie

Jakim sposobem rozsądnie opracować swoje postanowienia noworoczne?

Jakim sposobem rozsądnie opracować swoje postanowienia noworoczne?

Zbliża się nowy rok i zdaje się większość z nas podejmuje się zreasumowania ostatnich dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniej myślimy o naszych sukcesach, a wyraźnie więcej rozpamiętujemy niepowodzenia, niezaspokojone marzenia i problemy. Zwłaszcza zaś myślimy o niedotrzymanych obietnicach złożonych w minionych latach. O ile początek następnego roku dla wielu jest istotne i wręcz stymulujące do podjęcia oryginalnych wyzwań, to okazuje się w większości przypadków, że po upływie miesiąca czy dwóch euforia do przemian słabnie bądź zanika całkowicie. Wedle ostatnich badań ludzie ujawniają tendencję do zaniechania swoich noworocznych postanowień w ciągu siedmiu tygodni - to nadzwyczaj krótki czas. Zastanówmy się wobec tego, co jest przyczyną tak prędkiego rezygnowania swoich planów noworocznych i jak temu sprostać.

Statystyki podają, że w minionych latach społeczność szczególnie dużo czasu rozmyślają o planowaniu nowego roku. To dlatego, że obecne czasy dość pokaźnie rejestrują się w historii ludzkości przez wzgląd na ogólny temat pandemii Covid-19. Społeczność w swoich postanowieniach noworocznych nader silnie skupiają się na problemach natury psychicznej, w następnej kolejności nad zdrowiem fizycznym, dopiero później nad kwestią finansową. Wszystkie te obręby projektowanych metamorfoz są dosyć złożone, arcyważne, ale i zawiłe. Jak w takim razie mądrze podjąć i postanowić nowe wyzwania, aby dać sobie szansę na ukończenie planu?

Najpierw twoje postanowienia na nowy rok powinny być wyraźnie określone i rzeczowo określone. Przede wszystkim zastanów się nad potrzebą wypełnienia zamysłu, to ma być twój osobisty, spersonalizowany projekt, a nie następstwo mody. Jeśli przeczuwasz, że w twoim życiu czas na metamorfozy, to precyzyjnie określ co, w jakim okresie i jakim sposobem pragniesz zmienić. Myśl stosownymi kategoriami - nie podążaj za wskazówkami przyjaciółki, bądź jakiegoś bloga, bo bardzo szybko okaże się, iż to w twoim przypadku może się nie sprawdzić. Jeśli umiesz opisać, co chcesz zmienić i jesteś przeświadczony, że to jest dla ciebie istotne - postaraj się pozyskać na ten temat jak najwięcej specjalistycznej wiedzy z pewnych, merytorycznych źródeł. Wszystkie postanowienia noworoczne dotyczące domen zdrowia, zarówno psychicznego i fizycznego stale wymagają oparcia w medycznej wiedzy. Skonsultuj się z lekarzem, dietetykiem, lub psychologiem. To fundament, aby po pierwsze poznać skalę potrzeby naprawy swojego zdrowia, a po drugie żeby być w stanie rozumieć okazję wypełnienia takiego projektu w przeciągu przyszłego roku. w dużej mierze łatwiej będzie zdać sobie sprawę to, że na przykład schudłaś 5 kilo, a nie 10 bądź to, że do odejścia z nałogu potrzeba bardzo dużo czasu i przyjacielskich, wspierających ludzi wokół. Jako że przed tobą następne 12 miesięcy, to warto wystartować już z jakimś dogłębnym, konkretnym i możliwym projektem.

Nieco odmiennie wygląda sprawa z postanowieniami na temat naszych przyzwyczajeń. Uzależnienie od Internetu, mediów społecznościowych nim nie jest. Bo to bardzo istotny kwestia i wymaga stanowczo pomocy psychologa. Skorzystanie z rady specjalisty jest jedyną mądrą decyzją, jaką należałoby podjąć w takiej sytuacji. Lecz w przypadku, kiedy mamy kontrolę nad swoim czasem spędzonym w sieci i pragnęlibyśmy nieco zmienić swój plan dnia, dobrze byłoby samodzielnie podjąć konkretne działania. Bardzo optymalnym rozwiązaniem jest zwyczajnie wynalezienie sobie nowego hobby, najlepiej powiązanego z ruchem fizycznym albo wymagającego naszego zaangażowania bez używania komputera, bądź smartfona. Dobrze jest również z góry ustalić sobie jakiś rygor i zastosować dozorowanie czasu spędzonego w w necie. Czasem trzeba jedynie sprawdzić licznik godzin które spędziliśmy w portalach społecznościowych, by mieć wystarczający motyw do wyszukiwania innych przyjemności.

Podejmowanie noworocznych postanowień dotyczących spraw finansowych tylko z pozoru bywa proste. Osoby, które postanawiają się na zmiany w swym budżecie muszą bardzo racjonalnie przemyśleć wszelkie detale, bez rozpisania korzyści, kroków i wielorakich możliwości, prawdopodobnie nie uda się urzeczywistnić luźno podjętej decyzji o oszczędzaniu, czy inwestowaniu. w dużym stopniu swobodniej zdołasz takie zamierzenie uaktualnić, zamiast całkowicie go porzucać, jeśli zrobisz swój własny personalny biznes plan.

Niezależnie od tego jak istotne noworoczne postanowienia na nadchodzący rok pragniesz podjąć, powinieneś być sprawiedliwy wobec siebie od początku. Wszystkie przemiany, jakich postanawiasz uskutecznić będą dotyczyły przede wszystkim: twojego ciała, twojej położenia, twoich pieniędzy. Dobrze jest w takim razie dla swojej osobistej motywacji prowadzić notatki, obejmujące jasno i konkretnie określone instrukcje, jak i opisujące przebieg realizacji.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl