W wolnym czasie

Ogród w sierpniu

Ogród w sierpniu

Lipiec i sierpień są najbardziej kolorowym i smakowitym sezonem w roku. Udajemy się na na łonie natury albo wybrać się gdziekolwiek na wakacje. Dla właścicieli ogródków albo działek to intensywny termin pracy. Środek i koniec lata to w większości wypadków okres w którym gromadzi się najwięcej plonów. Na krzakach i drzewkach dojrzewają owoce i warzywa. Rosną też bujne kwiaty i pnącza. Jakie rośliny przeważnie uprawiamy w polskich ogrodach? Jakie owoce i warzywa zwykle gromadzimy pod koniec lata?

Prosto z grządki

W środku lata w ogrodzie na grządkach zaczynają dojrzewać pierwsze warzywa. Każdy kto na wiosnę zaoparzył się w sadzonki, w tym momencie może uzyskać owoce swojej pracy. Wcześnie dojrzewa fasolka. Jeśli ktoś miał niewiele miejsca, poprowadził ją jak pnącze po tyczce. Istnieją fasolki zielone, żółte, fioletowe. Nasadzone wspólnie nader pięknie ozdabiają warzywnik. Połowa lata to ostatnia szansa, ażeby zasiać fasolę ponownie, przy korzystnej aurze jeszcze dojrzeje. Ogórki pojawiają się już w lipcu. Można je sadzić w tunelu czy też pod chmurką. Najsmaczniejsze są właśnie takie wprost z krzaka, chrupiące i orzeźwiające. Na zagonach dojrzewają również wczesne marchewki i buraki, a cukinie i a także kabaczki wytwarzają najbardziej bogate plony. Jednakże rzeczywistym władcą letniego warzywnika jest pomidor. Od przełomu lata zaczyna dawać gigantyczne owoce i jeżeli aura będzie dalej sprzyjająca może owocować aż do jesieni. Pomidor z domowego ogródka jest nieporównywalny z tym sklepowym. Można nawet uprawiać pomidory na balkonie, o ile nie posiada się działki, czy ogrodu. Kiedy nadchodzi schyłek lata w ogrodzie dojrzewają dynie. Niektórzy zasiali jedynie te ozdobne, dzięki którym można przystroić przedogródek albo parapet. Ale ogrodnik, który miał sadzonki dyni o grubym, słodkim miąższu, może szykować pyszne zupy, wypieki i placki.

Owocowy raj

Na półmetku lata dojrzewają owoce. Naturalnie sezon na truskawki i poziomki właśnie dobiega końca, ale za to w ich zastępstwie przyszedł czas na porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od przełomu lata można też zbierać najróżniejsze odmiany śliwek. A Natomiastsmak papierówek, najsłynniejszych jabłek z wsiowego ogrodu jest wprost niezapomniane wrażenie. Na schyłek lata można już planować sporządzanie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, czy prawdziwy zawiesisty sok malinowy stanowi najlepsze antidotum na jesienną melancholię. Wyłącznie warzywa i owoce pochodzące ze swojej, ekologicznej grządki są wartościowym źródłem witamin i mogą wpływać pozytywnie na nasze zdrowie. Ktokolwiek, kto może skorzystać z dobrodziejstw z z własnego lub babcinego ogrodu z pewnością to doceni.

Kwiaty z letniego ogrodu

W lecie pojawia się zawsze najwięcej kolorowych kwiatów. To wielki spektakl kolorów i zapachów. Rozkwitają róże, dalej lilie, hortensje, słoneczniki. Kwiaty jednoroczne właśnie teraz rozkwitają najbardziej obficie. Na rabatach jest pełno astrów i margerytek. Nie trzeba oszczędzać miejsca w ogrodzie, jeżeli pragnie się podpatrywać motyle, słuchać pobrzękiwania owadów. Ogród obfitujący w wielobarwne kwiaty to nie tylko wspaniały krajobraz, lecz rónież piękny ozdobny akcent w wazonie na stole. Wskazane jest w związku z tym przeznaczyć miejsce w ogrodzie na rabaty kwiatowe, które odzwdzieczą się cudownym zapachem i przepięknym przecudownymwyglądem. Niektóre kwiaty można suszyć. Ze względu na to mogą udekorować nasz dom również w zimie.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl