Będzińskie skarby - co warto zobaczyć w tym mieście?

Będzińskie skarby - co warto zobaczyć w tym mieście?

Będzin jest jednym z najbardziej interesujących miast na obszarze Zagłębia. Będzińskie obiekty sprawiają, iż wycieczki po terenie Będzina będą dla wielu z nas ciekawą przygodą.

Co warto zobaczyć w trakcie poznawania tego miasta? Jakie atrakcje znajdujące się w Będzinie mogą zrobić na odwiedzających najmocniejsze wrażenie? Będzin może się pochwalić ważną pamiątką z okresu średniowiecza. Są nią fragmenty dawnych murów miejskich, które przed wiekami otaczały całe stare miasto. Wśród skarbów architektury sakralnej na szczególną uwagę zasługuje kościół parafialny Świętej Trójcy. To cenna pamiątka, pamiętająca okres panowania Kazimierza Wielkiego.

Przed II wojną światową Będzin był istotnym ośrodkiem osadnictwa dla Żydów. Do dziś przypominają nam o tym takie miejsca, jak Plac Bohaterów Getta Będzińskiego na terenie getta a także Dom Modlitwy Cukermana. Zachwyca również synagoga Mizrachi, nad którą opiekę sprawuje aktualnie Muzeum Zagłębia. Instytucja ta ma jeszcze pod swą opieką Pałac na Gzichowie oraz zamek, wzniesiony w czasach Kazimierza Wielkiego. Aktualnie w miejscach tych można zwiedzać interesujące wystawy, dzięki którym można lepiej poznać dzieje Będzina a także jego dawnych mieszkańców.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl