Co zabrać na pokład samolotu?

Co zabrać na pokład samolotu?

Gdy zbliża się czas wakacji przeważnie ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Staramy się zaplanować wszystkie atrakcje turystyczne, niekiedy śledzimy mapy i foldery biur podróży. Ale gdy już zdołamy wybrać interesujące miejsce destynacji rozpoczynamy planowanie naszego bagażu. Zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego stanowi nie byle jakie wyzwanie. Dodatkowo wskazane jest wspomnieć, że linie lotnicze posiadają swoje wewnętrzne przepisy, które mogą się nieco od siebie różnić. Jeśli zatem niebawem wylatujesz na wakacje, skorzystaj z naszego poradnika, doradzamy, jakim sposobem prawidłowo spakować bagaż podręczny do samolotu.

Jakie są wymiary bagażu podręcznego?

Na początek przypomnijmy, że turysta może zabrać dwa rodzaje bagażu. Może to być bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany pakowany jest w luku bagażowym samolotu, jego wielkość też wyznacza regulamin przewoźnika. Dziś omówimy bagaż podręczny. Bywa, że wylatujemy jedynie na na krótko i nie musimy brać wielu rzeczy.U wielu przewoźników działa jeden limit wymiarów bagażu podręcznego. Przeważnie walizka lub torba podręczna powinna ograniczać się do około 55 × 40 × 20 cm. Zezwala się wagę bagażu do 8 kg. Należałoby zwrócić uwagę również na fakt, czy linia lotnicza, z której korzystamy uwzględnia bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 powinno być spakowane w bagaż razem z rodzicem. Niemniej jednak na pewno u wszystkich przewoźników wolno na pokład wziąć wózek dla dziecka lub fotelik. Podobna zasada dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Załoga samolotu umiejscawia sprzęt wspomagający w bagażniku na pokładzie. Pakując swój bagaż podręczny warto przestrzegać wytycznych odnośnie wymiarów, bo w przypadku ich przekroczenia, musimy się spodziewać dodatkowych opłat. Niekiedy nasz zbytnio duży bagaż podręczny może być oszacowany jako bagaż rejestrowany i trafi do luku bagażowego samolotu.

Co zabrać do bagażu podręcznego?

Wszystkie produkty, które pakujemy do walizki podręcznej muszą uwzględniać określone limity ilościowe i jakościowe. Pakujemy te przedmioty, które będą nam potrzebne podczas lotu . masz możliwość zapakowania: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów zwykłych, lekarstwa, kosmetyki przelane w butelkach po 100 ml, jedzenie, odzież, nieduży sprzęt medyczny. Produkty płynne trzeba spakować do przezroczystej folii o pojemności nie większej niż 1 l. Zazwyczaj ograniczenia ilościowe nie odnoszą się do pokarmów dla niemowląt. Na dodatek możesz wziąć wszystko, co kupiłeś w strefie bezcłowej na lotnisku.Przepisy linii lotniczych zabraniają pakowania do bagażu podręcznego: produktów łatwopalnych, środków wybuchowych, substancji chemicznych lub toksycznych, części samochodowych, produktów o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.

Jak się spakować?

Niezwykle ważne jest, w jaki sposób poukładasz wszystkie przedmioty w walizce podręcznej. Na dnie walizki włóż odzież i to, czego będziesz potrzebował najmniej. Doskonałym patentem jest zwijanie rzeczy w rolki i ściąganie ich gumką. Oszczędza się miejsce i zarazem utrudnia się przesuwanie rzeczy w kompletnym bagażu. W środku możesz umiejscowić wszelkie kosmetyki i przedmioty płynne. Na górną część zawsze kładź przedmioty cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), lekarstwa a także to wszystko, co musisz mieć w zasięgu ręki np: żywność, książkę, słuchawki, sprzęt medyczny. Warto także na samej górze położyć lekką bluzę, przyda się gdy temperatura w samolocie gwałtownie się obniży, a dodatkowo tkanina ochroni przed zniszczeniem cenne przedmioty.

Warto pamiętać, ażeby zawsze sprawdzić regulacje przewoźnika. Występujące dosyć często różnice w statutach mogą sporo namieszać i wywołać kłopoty przy odprawie. Wskazane jest także zważyć spakowany bagaż, żeby nic cię nieprzyjemnie nie zszokowało przed bramką.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl