Jakie zabytki można zobaczyć w Londynie?

Jakie zabytki można zobaczyć w Londynie?

Londyn uznawany jest za jedno z najbardziej intrygujących miast w Europie. Znajduje się w tej okolicy wszak faktycznie wiele intrygujących miejsc, że z bez wątpienia żaden turysta nie zdoła się zanudzać. Ciekawą architekturę akcentują bowiem zabytki i inne obiekty, które niezmiernie mocno przywołują historię Wielkiej Brytanii i jej monarchistyczny ustrój polityczny. Nie inaczej atrakcyjność londyńskiej wartościowej architektury określają te walory, które są złączone z arystokratycznym przekrojem społeczeństwa. Dla mnogości angielski styl kojarzy się z klasą, dostojeństwem, gustem i majestatycznym wyglądem. Natomiast, kiedy skorzysta się z pomocy dobrego lokalnego przewodnika, okazuje się, iż Londyn proponuje o wiele bardziej różnorodne atrakcje.

Z pewnością najwygodniej będzie skorzystać z gotowych propozycji wycieczek fakultatywnych po Londynie. Żaden londyński przewodnik nie może nie uwzględnić najbardziej reprezentatywnego zakątka Wielkiej Brytanii, czyli Pałac Buckingham, w szczególności w chwili zmiany warty. W pałacu pomieszkuje królowa i jej najbliższa rodzina. Czasami, zwłaszcza, jeżeli zdecydujemy się na miejscowego przewodnika, który dobrze zorientował się w zwyczajach Royal Family, można zauważyć kogoś ważnego, lub chociaż posłuchać jakiś bardzo ciekawych pałacowych wieści.

Równie znaczącym miejscem jest kompleks budynków, w skład którego wchodzą słynna wieża zegarowa Big Ben jak również Pałac Westminsterski. Pałac Westminsterski jest siedzibą brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów i pozostałych urzędów i można zwiedzić wraz z przewodnikiem. Znajdująca się w pobliżu neogotycka wieża z 1834 roku ma wysokość 96,3 metrów, a jej tarcze posiadają średnicę 7 metrów. Następnym historycznym zabytkiem, do którego niechybnie zawiedzie nas przewodnik jest Opactwo Westminsterskie. To wielowiekowa najważniejsza katedra Wielkiej Brytanii, w której od 1066 r. mają miejsce wszystkie koronacje angielskich władców i inne znaczące królewskie uroczystości.

Budynek Tower of London słynny jest przeważająco z tego, że przez wieki stanowił więzienie. Z trudem było komukolwiek się z niego wydobyć, bo wyłączne wejście znajdowało się nad Tamizą, dotrzeć do wewnątrz można było wyłącznie łódką. Współcześnie fantastyczną atrakcję stanowi umiejscowiona tam ekspozycja Klejnotów Królewskich. Przewodnik poprowadzi nas bezsprzecznie przez wiktoriański zwodzony most Tower Bridge, który jest kolejną fascynującą londyńską atrakcję turystyczną.

Na miłośników sztuki współczesnej czeka znane muzeum Tate Modern, które przedstawia eksponaty od 1900 roku. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy znajdujący się na 10 piętrze budynku, z którego rozciąga się śliczna panorama miasta. Jeśli chciałbyś ujrzeć Londyn z lotu ptaka, lecz z zupełnie innej perspektywy możesz wybrać się do Sky Garden. Stąd zauważysz cudowny widok na na Tower Bridge, The Shard oraz Tamizę. Jednak kultowe londyńskie Golden Eye nie ma sobie równych, ponieważ to najwyższe na świecie podparte koło obserwacyjne o wysokości 135m. Można wejść w jedną z 32 przeszklonych kapsuł i słuchając wirtualnego przewodnika zachwycać się zmieniającą się panoramą miasta.

Niecodziennych ekscesów bez wątpliwości dostarczy przechadzka po londyńskich targowiskach. Nietuzinkowy koloryt Borough Market, najstarszego targu spożywczego w Londynie jest wyjątkowy w swoim rodzaju. Znany Portobello Road Market to targ w stylu vintige. Znajduje się tu całe mrowie oldschoolowych knajpek, stoisk, sklepików i pawilonów. Całkowicie różną atrakcję stanowi londyńskie Chinetown - tutaj można posmakować i kupić najdziwniejsze i najbardziej egzotyczne przysmaki na kuli ziemskiej.

Londyn zatem ukrywa mnogość zagadek. Należałoby wobec tego znakomicie przygotować się do zwiedzania miasta. Istotne jest, by popytać o solidnego przewodnika, który pokaże nie zaledwie te najbardziej słynne atrakcje turystyczne, ale również zaprowadzi w inne, urokliwe i charakterystyczne londyńskie zakątki.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl