Plusy i minusy wakacji w Polsce

Plusy i minusy wakacji w Polsce

Ostatnio Polacy chętniej zostają w kraju na okres wakacji. Okazuje się, iż trend na intensywne wyjazdy zagraniczne nieco przyhamował. Z zdecydowanie to nie tylko rezultat ograniczeń powiązanych z minioną pandemią, lecz też pogarszającą się kondycją gospodarczą. Tymczasem wakacje w Polsce nie dla wszystkich są koniecznością, niektórzy doceniają turystyczne walory naszego kraju i entuzjastycznie po nim podróżują. Co więc pobudza Polaków do spędzenia wakacji w naszym kraju? Jakie są minusy wypoczynku w Polsce? Może okazać się, iż wnioski optymistycznie nas zdumieją.

Różnorodny krajobraz w Polsce

Jedną z głównych zalet położenia geograficznego naszego kraju stanowi kalejdoskop krajobrazów. Możemy wszak odpoczywać w górach, jak i nad morzem. Mamy przecudowne obszary z dolinami i wyżynami. Oprócz tego dla entuzjastów wód śródlądowych istnieje przeogromna liczebność pięknych pojezierzy, meandrów rzek i pozostałych zbiorników wodnych. W Polsce istnieje całe mnóstwo parków krajobrazowych, rezerwatów i nietkniętych terenów zielonych. Nikt nie może skarżyć się na monotonię krajobrazu. Można u nas odnaleźć zarówno kapitalne miejsce do długich pieszych włóczęg, wspinaczki, jak i cudowne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Dodatkowym plusem turystycznym w Polsce jest okazja do eksplorowania wielu kultur ludowych. Niezaprzeczalny urok górali, gościnność Kaszubów, bądź też zajmująca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy region Polski powiązany jest z jakąś niesłychaną historią. Ponadto warto zawsze posmakować kuchni regionalnej. Istnieją takie regiony, które słyną z bogactwa rozlicznych nadzwyczajnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Województwo Lubelskie i Województwo Podkarpackie na przykład posiadają ponad 240 potraw regionalnych.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Należałoby napomknąć, że wyjazd do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin spokojnej jazdy samochodem. Można się spakować i wyruszyć w określoną trasę, a w drodze oprócz tego odwiedzać przepiekne, historyczne regiony. Dla wielu to także doskonała możliwość, by odwiedzić rodzinę, która zamieszkuje na drugim końcu Polski. W zastępstwie auta można też skorzystać z samolotu. Sieć lotnisk jest dzisiaj na tak bardzo rozwinięta, że bez trudności można znaleźć połączenie każdego regionu. Jest to opcja trochę droższa, jednakże niewątpliwie znacznie zmniejsza okres podróży. Dla Polaków nadal, mimo inflacji, wakacje najtańsze są w kraju. Ceny walut są wysokie, w związku z tym wyjazd do zagranicznych kurortów silnie obciąża budżet. Ponadto należy pamiętać, iż odpoczywając w Polsce bez trudności wiesz, jak na przykład zaopatrzyć się w niezbędne artykuły w sklepach, jak ekspresowo skorzystać z nieodzownej pomocy lekarskiej, lub znaleźć jakiekolwiek wsparcie. Brak barier językowych w dużej mierze ułatwia podróżowanie i kontakt z lokalną społecznością. Nie zaszokują cię obce kodeksy czy nieznane zwyczaje.W całym kraju obowiązują jednolite regulacje prawne, przepisy drogowe, czy reguły korzystania z instytucji urzędowych. Nie ma wymogu jakichkolwiek specjalnych formalności, wiz, paszportów i zezwoleń.

A mankamenty wakacji w Polsce?

Przeciwnicy krajowych wczasów głównie wskazują na dwie uciążliwe według nich materie. Jedną z nich stanowi nasz polski niestabilny klimat. Zdarza się, iż podczas gdy organizujemy wczasy znacznie wcześniej, nie mamy możności skorzystania z zapowiedzi pogody i trafiamy na deszczową aurę lub zimno. Nasz lokalny klimat jest raczej kapryśny i w okresie lata pojawiają się dni, kiedy ciągle pada. Ale warto skupić uwagę również na fakt, że temperatury czasem sięgają ponad trzydzieści stopni ciepła. Taka pogodowa ruletka stanowi cechę wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeśli spojrzy się na to, jak na dar natury, która proponuje nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą różnorodność. W deszczową pogodę też można wypoczywać. W naszych kurortach są kryte aquaparki, można zwiedzać zabytkowe miejsca i inne ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim kontrargumentem jest kiepski stan dróg. Podobno uniemożliwiają one wygodną podróż. Trzeba jednakże przyznać, że teza ta staje się nieaktualna. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. zapewnia przejechanie niemalże całego kraju. Jest jeszcze kilka krótkich odcinków w budowie, jednak posiadają one praktyczne objazdy. Można zatem bez komplikacji podróżować po nowej nawierzchni. Należałoby także wtrącić, iż dla niektórych przebywanie z dala od cywilizacji, odludzie i cisza jest znacznym atutem wczasów.

Istnieją takie regiony na np. w północnowschodnim rejonie, gdzie warto schować się z dala od hałasu ulicznego. Wczasy w Polsce z zdecydowanie będą udane, jeśli zamyślimy je adekwatnie z naszymi oczekiwaniami i preferencjami. Różnorodność krajobrazów, okazja do skorzystania z wielorakich niespodzianek z na pewno może zadowolić każdego wymagającego turysty.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl