Bezpieczne treningi zimowe - Unikaj kontuzji i przeziębień

Zimowa pora to wyśmienity okres, żeby dynamicznie spędzać czas na ożywczym powietrzu, jednak treningi w zimniejszych warunkach są w stanie stanowić chalenge dla zdrowia i bezpieczeństwa. W tym materiale przedstawimy, jak trenować na świeżym powietrzu zimą, eliminując groźbę kontuzji i chorób. Oto parę zasadniczych rad.

Jak wybrać najlepszy czas na trening zimą

Najbardziej odpowiednią porą dnia na ćwiczenie zimową porą jest czas, kiedy temperatura jest najwyższa. To na ogół godzina 12 bądź po godzinie 12. Unikaj ćwiczeń o świcie czy wieczorową porą, kiedy obniża się do minimum. W dodatku, w ciemności zwiększa się groźba kontuzji, wobec tego staraj się uprawiać aktywność fizyczną przed wieczorem

Ochrona przed chłodem - Co warto założyć na trening?

Właściwy strój stanowi klucz do zachowania ciepła i komfortu w czasie treningów zimową porą. Oto kilka wskazówek odnośnie stroju:
- Warstwy ubrań - Ubieraj się w warstwy, zaczynając od delikatnej warstwy podstawowej, która wchłania pot, a w następnej kolejności dołóż warstwę izolacyjną i zewnętrzną, zabezpieczającą przed zimnem i wilgocią.
- Osłona głowy- Ciepło czmycha z organizmu poprzez głowę, więc noszenie czapki albo opaski na uszy jest istotne.
- Ochrona rąk - kończyny są w szczególności wystawione na ziąb, dlatego warto zaopatrzyć się w właściwe rękawice.
- Pewne buty - Załóż buty zapewniające izolację i przyleganie do ośnieżonych powierzchni.

Rozgrzewanie i rozciąganie

Nim zaczniesz trening w zimie, zatroszcz się o dokładne rozgrzanie ciała. Zrób parę dynamicznych rozgrzewek, takich jak skakanie na skakance bądź bieg w miejscu, ażeby wzmóc krążenie krwi oraz przygotować mięśnie do ruchu. Po ćwiczeniach nie zaniedbuj rozciągania, by ustrzec się zakwasów.

Pamiętaj o nawodnieniu

Zimową porą bez trudności można zapomnieć o nawodnieniu ciała, tymczasem ubytek płynów w rezultacie wydzielania potu w dalszym ciągu zachodzi w czasie ćwiczeń na zimnym dworze. Pamiętaj, żeby pić wodę przed, w trakcie i po treningu, żeby ustrzec się odwodnienia.

Zimowe akcesoria sportowe, które chronią przed warunkami atmosferycznymi

Należałoby rozważyć nabycie paru zimowych akcesoriów, które mogą zmienić komfort treningu, jak na przykład okulary przeciwsłoneczne, aby ochraniać oczy przed promieniowaniem UV a także osłony na buzię.

Bądź elastyczny

Zimne okoliczności pogodowe są w stanie zmieniać się bezustannie, w związku z tym nie powstrzymuj się dostosować swoje plany treningowe, jeżeli pogoda się pogorszy. Czasami przeniesienie treningu do wnętrza budynku albo zdecydowanie się na inną formę aktywności staje się najlepszym wyjściem.

Reasumując, trening na świeżym powietrzu zimą może być sytuacją przyjemną, jeżeli mamy odpowiednie przygotowanie oraz świadomość zagrożeń. Dobranie garderoby, dobre ćwiczenia rozruchowe jak również rozwaga w wyborze pory dnia są w stanie pomóc Ci uniknąć kontuzji i infekcji. Pamiętaj również o nasłuchiwaniu swojego organizmu i przystosowywaniu treningu do teraźniejszych warunków.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl