Igrzyska Olimpijskie - co to jest, krótka historia

Igrzyska Olimpijskie - co to jest, krótka historia

Igrzyska Olimpijskie to najbardziej prestiżowe zawody sportowe globu. Trwają około dwóch tygodni, w trakcie których przeprowadzane są konkursy w wielu dyscyplinach indywidualnych jak i zespołowych.

Aktualnie rozgrywane są dwa osobne warianty igrzysk olimpijskich - letnie jak również zimowe. Imprezy te realizowane są na przemian co dwa lata, tak, że zarówno igrzyska letnie jak i zimowe odbywają się w odstępie czterech lat. Jest to nawiązanie do tradycji Olimpiady ze antycznej Grecji - zawody atletów w Olimpii były organizowane właśnie co 4 lata. Dla zwycięzców, poza gratyfikacjami finansowymi a także ogromną popularnością, przewidziano medale - za zyskanie pierwszego miejsca złoty, za drugie srebro a za trzecie brązowy.

W 2016 r. igrzyska olimpijskie odbyły się w Rio de Janeiro w Brazylii, które ledwie 2 lata wcześniej było współgospodarzem mundialu, a w 2013 r. podejmowało pielgrzymów w Światowe Dni Młodzieży. Wcześniejszym gospodarzem igrzysk letnich był Londyn. Natomiast zeszłe igrzyska zimowe odbyły się w Soczi nad Morzem Czarnym, a następne w Pyong Yeang w Korei Południowej.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl