W wolnym czasie

Walentynki - dzień dla zakochanych

Walentynki - dzień dla zakochanych

Święto św. Walentego, zwane także jako Walentynki, to ogólnoświatowa uroczystość zadedykowana przyjaźni, sympatii i miłości. Świętujemy to święto 14 lutego każdego roku. Wówczas wszyscy wyrażają swoją miłość i uczuciowość względem swoich bliskich, przede wszystkim wobec swoich partnerów romantycznych. Zwyczaj obchodzenia Walentynek czerpie z dziejów antycznego Rzymu, w którym odbywał się festival Lupercali, poświęcony bóstwu miłości i płodności. W okresie średniowiecza 14 lutego był dniem przeznaczonym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całym globie, a zakochani przesyłają sobie na wzajem pocztówki, bukiety i prezenty, by podkreślić swoją namiętność. Bezwględnie przeczytaj ten artykuł, jeżeli chcesz odkryć pochodzenie i obyczaje związane z Dniem św. Walentego.

Historia Świętego Walentego

Dzieje świętego Walentego jest nieco skomplikowana i nie jest do końca jasna. Według tradycji chrześcijańskiej, św. Walenty był duchownym i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z legend Walenty był ścigany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, został wtrącony do więzienia za udzielanie chrztu chrześcijańskiego. W ciągu pobytu w więzieniu, Walenty miał pomagać innym więźniom, jak również leczył ze śmiertelnych chorób. Inna legenda mówi, że Walenty był zakochany w córce swojego strażnika, która również była chrześcijanką. Przepełniony miłością Walenty wysyłał oblubienicy listy miłosne, podpisując się jako "Twój Walenty", co według niektórych dało rozpoczęcie tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Całkiem podobna legenda opowiada o tym, iż Walenty był więziony za nie respektowanie prawa ogłoszonego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał związku małżeńskiego każdemu mężczyźnie do 37 roku życia. Walenty podobno dawał ślub w tajemnicy, za co wylądował w więzieniu. Tam zakochał się w ociemniałej córce strażnika. Walenty cudownie przywrócił wzrok oblubienicy. Finalnie cesarz skazał Walentego na śmierć, a duchownego stracono 14 lutego. Kościół katolicki uznał Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. Od czwartego wieku, 14 lutego zaczęto obchodzić jako dzień świętego Walentego ku czci miłości i małżeństwu. Święty Walenty dziś jest uznawany za patrona zakochanych, lekarzy oraz chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.

Tradycje walentynkowe

Dzień Św. Walentego to unikalny czas, podczas którego ludzie pragną demonstrować swoją miłość w stosunku do swoich ukochanych. W tym dniu ludzie wymieniają się prezentami, kartkami okolicznościowymi i kwiatami.Wybiera się też na romantyczne kolacje. Z okazji Walentynek najczęściej ofiarowuje się upominki takie jak czerwone róże, czekoladki, wyroby jubilerskie, bilety na wycieczki lub do kina, oraz ręcznie robione prezenty czy też przedmioty osobiste. Ważne jest to, aby podarunek był indywidualnie dopasowany do osoby, która go dostaje i okazywał pełnię uczuć. Mnóstwo osób uważa Walentynki jak komercjalny obrzęd , jednakże dla mnóstwa par to bardzo ważny dzień, w którym mogą wyrazić swoją miłość. Oprócz tego to również świetna szansa do ujawniania uczuć nie tylko swojemu partnerowi, lecz też rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to kobiety podarują prezenty swoim oblubieńcom. W Polsce coraz częściej obchodzony jest także Dzień Singla, który ma pokazywać, że czułość można celebrować nie tylko w związku. Walentynkijest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, jaką dostaje się od bliskich i przyjaciół.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl