Higieniczne pranie kołder i poduszek

Higieniczne pranie kołder i poduszek

Nikogo niewątpliwie nie należy przekonywać, że miło jest położyć się do spania w czystej i świeżej pościeli. Nie jest to tylko dbanie o wrażenia estetyczne, bo szczególnie ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego snu. Powinno się jednakże wtrącić, że higiena pościeli to nie jedynie wyprane i wyprasowane poszewki. Równie ważne jest zadbanie o kołdry oraz poduszki, materace a także regularne wietrzenie sypialni. O ile wytrzepanie materaca, czy otworzenie okna nie naraja dużych komplikacji, o tyle właściwe upranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Nasuwa się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeśli prać to jak i z jaką częstotliwością?

W jakim celu trzeba prać kołdry i poduszki?

Dla zachowania higieny, zdrowia oraz komfortu snu bezwarunkowo należy prać tak samo poszewki, jak i wypełnienie, innymi słowy kołdry i poduszki. Wyniki przeprowadzonych badań już dawno zwróciły uwagę na to, że w pościeli magazynują się roztocza i bakterie. Pojawiają się one oczywiście w następstwie gromadzenia się kurzu i brudu, ale również pozostałości po nas samych. Skóra człowieka, pot, wydzieliny, włosy - wszystko to zostaje w naszym łóżku i stanowi doskonałą pożywkę dla wszelakiego typu zarazków.W następstwie tego tak ważne jest, by co pewien czas prać i w miarę możliwości dezynfekować nasze kołdry i poduszki. upranie pościeli w właściwych detergentach i w programie o właściwiej temperaturze pomoże nam usunąć znaczącą część grzybów, zarazków, bądź pasożytów. Wspomagająca dezynfekcja zaś umożliwi zdrowy sen, wpłynie na obniżenie trądziku, rozmaitego rodzaju alergii, czy astmy. Nie ulega wątpliwości też czyste kołdry i poduszki pozwolą na uniknięcie zapalenia zatok i wzmożenie innych stanów zapalnych.

Jak wyprać poduszki i kołdry?

Zwykle nasze wahanie w sprawie prania kołder i poduszek dotyczy przedmiotu detergentów, właściwiej pralki jak również programu. Boimy się, że gdy skorzystamy z domowego urządzenia, to wciśnięta kołdra zniszczy się, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a wskutek tego nasza kołdra straci zupełnie swoje właściwości izolacyjne, nie będzie już przyjemna i wygodna. Jednakże poduszki i kołdry powinno się prać, a osoby które mają na alergie powinny bezwarunkowo czynić to o wiele częściej. Aby zapobiec narastaniu objawów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub czy też świądu, alergicy powinni prać kołdry i poduszki co najmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe starczy, że wypiorą kołdry i poduszki co dwa-trzy miesiące. Warto też dodać, że pościel wymaga częstej dezynfekcji latem, jak również w czasie i po chorobie użytkownika.

Żeby uchronić, a nawet wydłużyć własności użytkowe kołder i poduszek powinno się je prać systematycznie w odpowiedni sposób. dobrze jest użyć do tego większą pralkę, by nie rolować kołdry, czy poduszki. Pożądane byłoby też skorzystać z suszarki bębnowej, aby wsad mógł szybko wrócić do swojej puchatej formy i nie zostawał skondensowany i nieforemny. Tymczasem większość z nas nie dysponuje adekwatnymi urządzeniami w domu, toteż w razie nieodzowności uprania kołder i poduszek wyjątkowym wsparciem będzie samoobsługowa pralnia ekspresowa. W pralni Speed Queen można skorzystać z bardzo objętościowych maszyn (od 7 do 20 kg), które spokojnie zmieszczą kołdry i poduszki. Wystarczy, że wsadzi się do jednej takiej pralki pełny komplet pościeli z wypełnieniem, włączy specjalny program, a maszyna dobierze odpowiednią porcję hipoalergicznego detergentu i w niedługim czasie gruntownie upierze całe pranie. Prócz tego podczas prania, tuż przed płukaniem, uwalniany jest środek odkażający, który zupełnie odkazi kołdry i poduszki. Nasza pościel pozostanie higienicznie czysta. Finalnie wskazane jest skorzystać z dużej suszarki bębnowej, z wykorzystaniem której po kwadransie zdołamy zabrać do domu pachnącą, suchą i puszystą pościel. Na pewno korzystanie z maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli systematycznie dbać o schludność kołder i poduszek, ich pełną dezynfekcję bez narażania pościeli na zniszczenie w domowej pralce.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl