Sytuacje losowe, niepowodzenia, problemy z pieniędzmi, praca w ciężkich warunkach to czynniki stresogenne. Na większość niesprzyjających wydarzeń nie mamy wpływu. Pojawiają się niespodzianie i budzą rozdrażnienie. Okazuje się, że długotrwałe narażanie się na stres powoduje niekorzystne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.W związku z tym ważne jest, aby rozpoznać przyczynę zdenerwowania i umieć sobie z nią poradzić. Zapoznaj się ze sposobami radzenia sobie ze stresem.
Jakie konsekwencje wywołuje stres
Stres wywołuje wiele skutków zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.Nieraz zły nastrój i pogorszenie zdrowia pojawia się dopiero po jakimś czasie. Szkodliwe skutki w postaci niedyspozycji i objawów chorobowych są rezultatem dystresu, czyli znacznego niekorzystnego napięcia nerwowego. W odróżnieniu od niego występuje krótkotrwały eustres, czyli motywujące do działania niewielkie rozdrażnienie. Dystres naraża nasz organizm na nieustanne napięcie nerwowe, w następstwie tego wywołuje masę destruktywnych efektów. Do najczęściej występujących skutków stresu natury fizjologicznej wskazuje się bóle głowy, mięśni, stawów, brzucha, objawy ze strony układu pokarmowego, zaburzenia oddychania, zaburzenia układu krążenia,zaburzenia przytomności, wymioty, choroby kręgosłupa, spadek odporności. Ponadto destres jest podawany jako przyczyna chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, oraz chorób nowotworowych. Nader liczną grupę tworzą dolegliwości natury behawioralnej. Należą do nich głównie: zaburzenia depresyjne,unikanie ludzi, kłopoty z koncentracją, zaburzenia snu, spadek libido,działanie impulsywne, nadpobudliwość, utrata umiejętności podejmowania decyzji.
Domowe sposoby na stres
Powiada się, iż podstawą są pozytywne myśli. Leczpodczas gdy zgromadzą się liczne kłopoty trudno wykrzesać z siebie optymizm. Mimo to trzeba skoncentrować się na poszukiwaniu możliwości rozwiązania problemów jak również znaleźć w sobie siłę do działania. Jeśli odczuwasz napięcie nerwowe spróbuj wypróbowanych sposobów. Bez wątpliwości regularne ćwiczenia pomogą obniżyć stres. Zapisz się na masaż, wykup karnet na ćwiczenia w klubie sportowym. Przecież w grupie trenuje się weselej. Dbaj o zdrową dietę. Zrezygnuj z alkoholu i energy drinków. Następną rzeczą jest zapewnienie właściwych warunków do porządnego wypoczynku. Staraj się wysypiać i znajdź czas na relaks. Swórz swój rytuał uspokajający. Posłuchaj muzyki, wykorzystaj siłę aromaterapii. Wielu ludziom służy medytacja bądź rozliczne techniki wizualizacji. Wymyślanie pozytywnych sytuacji z pewnością ma sens i wskazane jest popuścić wodze fantazji. Niektórym osobom pomaga medytacja lub różne techniki wizualizacji. Istnieją jednakowoż też tak uciążliwe chwile, w których bardzo ciężko samodzielnie zmobilizować się do walki ze stresem. Wówczas najbardziej słuszną drogą do sukcesu jest wizyta u doświadczonego terapeuty. Pomoc psychoterapeuty niekoniecznie znamionuje leczenie, w niektórych przypadkach korzystna jest sama rozmowa z kimś o problemach|owocne jest samo spotkanie z drugim człowiekiem, który chce słuchać.