Oddziaływanie globalnej epidemii COVID-19 na samopoczucie

Stan w trakcie utrzymywania się pandemii koronawirusa jak również wynikający z niej kryzys ekonomiczny wpłynęły tragicznie na zdrowie psychiczne masy ludzi i uformowały nowe problemy dla osób już cierpiących na schodzenia psychiczne i na przykład zaburzenia powiązane z nałogami.

Z grubsza 40% pełnoletnich w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej zameldowało podczas epidemii symptomy zaburzeń lękowych ewentualnie depresyjnych. W poprzedzających okresach było to blisko 10% dorosłych. Do najczęściej raportowanych problemów powiązanych ze zdrowiem umysłowym jak również samopoczuciem należą:

  • problemy z uśnięciem czy regularnym snem - więcej niż jedna trzecia osób
  • kłopoty z jedzeniem a także odżywianiem - ponad 1/3 osób
  • wzrost spożycia napojów alkoholowych albo stosowania substancji uzależniajacych - ponad 10% ludzi
  • zapaść poziomu zdrowia, w szczególności chorób przewlekłych z racji obaw oraz stresu powiązanego z koronawirusem - przeszło 1/10 ludzi

W miarę utrzymywania się pandemii, coraz więcej psychologów jak również ludzi związanych z pomocą osobom w największym stopniu potrzebującym demonstruje niezbędność wzmożenia działań w w ramach zdrowia powszechnego. Coraz gorsze wyniki badań związanych z samopoczuciem zdradzają że współczesny stan pandemii wpływa dotkliwie nie tylko na kondycję zdrowia fizycznego lecz też na nasze zdrowie psychiczne oraz samopoczucie. Skutki deficytów w tym obszarze mogą być odczuwalne na długo po wygaśnięciu samego zagrożenia medycznego. Pomoc psychoterapeuty, dialog z rodziną jak również przyjaciółmi to najłatwiejsza droga na odnowienie pewnej równowagi jak również szerszego spojrzenia, nabranie perspektywy na otaczające nas społeczeństwo.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl