Wiosna - trudny czas dla osób z alergią

Wiosna - trudny czas dla osób z alergią

Gdy dni się wydłużają, a słońce trochę przybliża się do Ziemi zaczyna się kolejny okres wegetatywny roślin.

Jak najbardziej ciepłe promienie słoneczne bardzo nas radują, lecz na nieszczęście nie dla wszystkich jest to całkowicie błogi czas. Dla uczuleniowców wraz z wczesnym początkiem wiosny rozpoczyna się przykry i trudny czas pylenia. Zapalenie spojówek, kaszel, nieżyt nosa czy świąd skóry to naczelne symptomy, z którymi muszą podołać alergicy. Odpowiedzmy sobie wobec tego, co pyli wiosną i jak można sobie przynieść ulgę w walce z przejawami uczulenia na pyłki?

Co pyli w czasie wiosny?

Pora na pylenie rozpoczyna się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A gdy zima mija dosyć ciepło i wskazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki olszy i leszczyny pojawiają się nawet pod koniec stycznia. Sam termin pylenia sporo się wydłuża i jest sporo bardziej ciężki dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej silnie, te drzewa w bardzo znacznym stopniu uczulają i aktywują alergie. W tym czasie ukazują się również pyłki pozostałych drzew: brzozy, cisa, topoli i wierzby. Alergicy zaczynają uskarżać się na łzawienie oczu, katar oraz suchy kaszel. W czasie nieco późniejszym silnie rozpoczynają pylić dąb i jesion, a momentem wyjątkowo uciążliwym dla większości osób uczulonych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty przykładowo bylica. Natomiast późną wiosną ujawniają się pyłki zbóż, które uczulają jednakowo ostro, jak trawy.

Przejawy alergii na pyłki

Pyłki roślin są określane jak alergeny wziewne, gdyż przenikają do naszego systemu przez drogi oddechowe - poprzez nos i usta. Kluczowe symptomy związane są z wyzwalaniem histaminy i odpowiedzią organizmu. Wśród konkretnych symptomów wymienia się:
- kichanie razem z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Powoduje go silny obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy reagują odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które ujawnia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób czułych na pyłki w czasie pylenia występuje ten uczuleniowy objaw po zjedzeniu owoców albo warzyw ( przykładowo przy pyłkach brzozy, respons może pojawić się po skonsumowaniu orzecha laskowego, jabłka, brzoskwini);
- objawy skórne w formie wysypki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są haki radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeśli ujawnią się przejawy symptomatyczne dla alergii na pyłki, to znaczy na przykład nadmieniony wyżej katar sienny, powinno się bezsprzecznie skierować się do alergologa. Pamiętajmy, że nie leczona alergia i zlekceważenie objawów prowadzi finalnie do rozwoju astmy. Warto także już na samym początku przeprowadzić gruntowne testy, które zaświadczą czy też wykluczą alergię na konkretną roślinę. Przeprowadzenie panelu badań pozwoli także na wykrycie pozostałych rodzajów alergii np. pokarmowej oraz na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeśli symptomy, które się pojawiają na wiosnę zostaną potwierdzone jako alergia na pyłki warto jest stosować następujące sposoby:
- rośliny pylą najintensywniej w wyznaczonych godzinach rankiem między 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Trzeba wystrzegać się spacerów w tym terminie, dobrze też jest pomieszkiwać w tym nasilonym czasie w rejonach, w których dochodzi do mniejszego pylenia przykładowo nad morzem, albo wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj buzia chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i w trakcie jazdy samochodem;
- przestrzegaj zaleceń alergologa i zażywaj zapisane lekarstwa.

logo

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-56 Lublin

Email: snopeczek@sitte.pl